بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آوابوک کاملا محفوظ می باشد

شهادت در دعاوی
جدید
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

شهادت در دعاوی

دکتررضا نجفلو|دکتر سید مرتضی قاسم زاده

90,000 تومان
خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

دادگستر

نام مولف

دکتررضا نجفلو

سال انتشار

1400

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری گالینگور
تعداد صفحه

224

تیراژ

700

شابک

9786002821911

شهادت در دعاوی

دکتررضا نجفلو

 

در عصر کنونی بالاخص در محاکم حقوقی و کیفری، شهادت به عنوان یکی از ادله اثبات دعوی به شمار آمده و مراجع قضایی و شبه قضایی و نهاد داوری در مقام رفع تخاصم به آن استناد می نمایند. فلذا ضروری است دادرسان و داوران در مقام ارزیابی این دلیل شرعی و قانونی نکات مبنایی و تفسیری و شرایط تحمل و ادای شهادت را ملحوظ نظر قرار دهند. با وجود ضعف اعتقادی و عوامل روانشناختی و خطایی احساس و ادراک، در برخی موارد نظریه تعیین سقف معین و محدود در اثبات دعاوی مالی و جواز تشدید اختیارات نظارتی دادگاه، با حقوق روز و مدرن وضع گردیده است.

از طرفی لزوم بهره گیری از علوم روز در استماع شهادت گواهان از جمله مباحثی است که به نظر می رشد در راستای تسهیل و تعدیل روند آن، دستگاه قضایی کشور از پذیرش این سبک استماع شهادت ناگریز بوده که با هماهنگی و تهیه زیرساخت‌های آن می توان به عملی شدن این مقوله در آینده ای نه چندان دور امیدوار بود.

همچنین به نظر می‌رسد استماع شهادت در فضای مجازی با اصل علنی بودن محاکمه منافاتی نداشته و افراد بتوانند آزادانه اعم از اینترنتی یا حضوری در جلسه دادرسی حاضر گشته و روند دادرسی را نظاره‌گر باشند و ممنوعیت‌های خاص عدم حضور برخی از افراد در جلسات دعاوی خانوادگی، جرائم امنیتی و منافی عفت، به منظور حفظ سلامت و امنیت روانی جامعه و شاهد در روند استماع در فضای مجازی نیز قابلیت رعایت داشته و ایرادات مطروحه برخی نویسندگان، توان ممنوعیت کامل شهادت مجازی را نخواهد داشت.

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه