بستن

فروشگاه آوابوک حقوق متون فقه 3 فقه عمومی و بین الملل
- متون فقه 3 فقه عمومی و بین الملل
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 4

متون فقه 3 فقه عمومی و بین الملل

دکتر محمد علی معیر محمدی

200,000 تومان 180,000 تومان
دسته بندی: حقوق
ناشر: کتاب آوا
مولف: محمدعلی معیرمحمدی
  • به انضمام مباحث وصیت و ارث
  • مطابق با سرفصل جدید رشته حقوق در دوره کارشناسی
خرید دانلود پیش نمایش کتاب

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

محمدعلی معیرمحمدی

سال انتشار

1400

نوبت انتشار

2

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

267

تیراژ

1000

شابک

9786003464766

کتاب متون فقه 3 فقه عمومی و بین الملل

همانطور که در مجلدات دیگر و در پیشگفتار جلد اول این کتاب اشاره شد، علم فقه از گستره بسیار وسیعی برخوردار است. این وسعت در بر دارنده تمام شئون زندگی بشر می­گردد. چه آنکه دین برنامه ­ای است تا که به تنظیم تمام شئون انسانی و حتی غیر انسانی بپردازد و این امر شامل تمام امور دنیوی و اخروی انسان و غیر او از جمله اشیاء، حیوانات، نباتات و سایر موجودات در تمام موارد آن می­گردد. به تبع علم فقه که تبیین کننده احکام شرعی فرعی از روی ادله تفصیلی آن می­باشد، باید سیطره این احکام را در تمام شئون زندگی بشر تعبیه نماید. در واقع فقه در تبیین احکام تا جایی پیش می­رود که دین برای بشر در نظر گرفته است.

این مدعی مضافاً بر اینکه باید در جایگاه مناسب خود اثبات شود، با یک استقراء منطقی در ابواب مختلف فقهی نیز به راحتی قابل تبیین است. به این توضیح که ابواب فقهی اعم از عبادات و معاملات مملو از مباحث مختلف و متفاوتی است که بشر را جهت تنظیم تمام شئون انسانی رهنمون می­سازد. از مسائل مربوط به قبل از زندگی و به وجود آمدن انسان گرفته تا آنچه انسان در طول زندگی به آن نیازمند خواهد بود و حتی بعد از مرگ انسان را نیز تبیین نموده است

در این میان، می­توان گفت: هدف اساسی علم فقه، کشف و به دست آوردن احکام الهی می­باشد. به عبارت دیگر، هدف فقه این است که از طریق منابع و ادله فقهی، ‌در تمامی مواردی که بشر نیازمند دانستن حکم الهی آن است به کنکاش پرداخته و قوانین مربوط به هر مورد خاص را کشف کند. در این میان کوششی که فقیه برای رسیدن به حکم شرعی می­نماید، اجتهاد از کتاب و سنّت نام دارد.

هدف اصلی اجتهاد نیز تطبیق دادن تئوری اسلام با زندگی بشر می­باشد. برای آنکه ابعاد مختلف تئوری اسلام در مورد زندگی بشر با اجتهاد پویا مشخص گردد نیاز به تبیین دو حوزه کلی و متفاوت در این پروسه را داریم:

  1. تطبیق تئوری و ایدئولوژی اسلام با امور فردی و اعمال و تصرفات شخصی

  2. تطبیق تئوری و ایدئولوژی اسلام با امور اجتماعی در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و...

با توجه به آنچه بیان کردیم، مشخص شد فقه اسلامی برای استفاده از متون دینی جهت استخراج احکام باید به تطبیق دو حوزه کلی بپردازد. و لیکن در طول تاریخ فقه اسلامی بالاخص فقه امامیه ملاحظه می­نمائیم که بیشتر توجه فقیهان معطوف به حوزه اول بوده است. به این توضیح که شخص فقیه جهت تطبیق ایدئولوژی اسلام، یک فرد مسلمان را در نظر می­گرفته و آن تئوری را بر اعمال او تطبیق می­داده است. لذا فقیه تصوّری از جامعه اسلامی و روابط اجتماعی و سیاسی افراد مسلمان در درون سرزمین اسلامی و بیرون آن کمتر می­نموده است. در واقع تنها ساحت فردی مورد مداقّه بیشتر فقیه قرار می­گرفته است.

این موضع فقها امامیه علل متفاوتی می­تواند داشته باشد. مهمترین علتی که به نظر می­رسد، عدم استیلاء فقه امامیه از نظر حکمرانی سیاسی در طول تاریخ می­باشد. در واقع این انزوای سیاسی باعث شده است تا فقیه شیعه به حوزه اجتماعی کمتر توجه نماید.

بخش اول این مجلد، بیشتر می­تواند مورد استفاده آن دسته از دانشجویان محترم رشته حقوق قرار گیرد که به شاخه حقوق عمومی در تحصیلات تکمیلی علاقه مند می­باشند.

از طرفی در بخش دوم از این جلد به بضاعت اهمیّت بسیار بالایی که مباحث مربوط به وصیّت و ارث در فقه امامیه دارد به آنها خواهیم پرداخت.

به این توضیح که، در تمام نظامات حقوقی دنیا ملاحظه می­کنیم که حق با متولد شدن انسان به وجود آمده و با مرگ او از بین می­رود. نکته تمیز بین نظام حقوقی غرب و نظام حقوقی اسلام در این بُعد از تعلّق حق عبارت است از اینکه، در نظام حقوقی اسلام حق حتی قبل از متولد شدن نیز وجود دارد، لکن هنوز متعلّق به شخصی که در خارج وجود دارد نشده است و متولی پاسداشت آن والدین­اند.

 

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه