بستن

- اصول تامین مالی تجاری
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

اصول تامین مالی تجاری

فریده تذهیبی

نا موجود موجود شد به من اطلاع بده

مشخصات کلی

نام ناشر

جنگل

نام مولف

فریده تذهیبی

سال انتشار

1397

قطع کتاب رحلی شومیز
شابک

978-600-316-887-9

  کمیته‌ ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) برای نخستین بار کتاب «اصول تامین مالی تجاری» را چاپ و روانه بازار کتاب کرده است. این کتاب توسط «فریده تذهیبی»، دبیر کمیسیون بانکی کمیته ایرانی ICC و عضو گروه تهیه متن این رهنمود، ترجمه شده است و دو عضو کمیسیون بانکی کمیته ایرانی ICC، «فیروزه مزدا» و «بهرام زنگنه» ویراستاری آن را بر عهده داشته‌اند.
کمیته ایرانی ICC در طول عمر 57 ساله خود همواره این رسالت را برای خود قائل بوده که آخرین ضوابط تجارت بین‌الملل به‌خصوص ضوابط بانکی را به جامعه تجاری و سیستم بانکی معرفی کند و اجرای آن‌ها را از طریق برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی بلندمدت تعلیم دهد.
یکی از مسائلی که از دهه نود میلادی توجه جامعه مالی جهانی را به خود جلب نمود این است که جنایتکاران نتوانند از طریق سیستم‌های مالی درآمدهای حاصل از جرم خود را با استفاده از شهرت سیستم بانکی وارد چرخه مالی نموده و آن را برای ارتکاب جنایت مالی دیگر یا تروریسم به‌کار گیرند.
سازمان ملل و دیگر گروه‌های بین‌المللی از جمله بانک تسویه بین‌المللی به تنظیم ضوابطی در این باره پرداختند. سازمان Financial Action Task Force (FATF) که ابتدا توسط گروه کشورهای هفت‌گانه تشکیل شد گسترش یافت و با تنظیم چهل توصیه خود در واقع سازمان استانداردگذار برای مقررات مربوطه قرار گرفت. توصیه‌های سازمان (FATF) به استاندارد جهانی مبارزه با پول‌شویی و جنایات مالی معرفی شد. توصیه‌های سازمان مذکور ترکیبی از ضوابط قضایی، مالی، همکاری‌های بین‌المللی و شفافیت مالی است که همه آن‌ها با رویکرد ریسک‌محور تنظیم شده است. قبول و اجرای توصیه‌های مذکور (که بر پایه دو کنوانسیون سازمان ملل یعنی کنوانسیون وین 1988 و کنوانسیون پالرمو 2000 قرار گرفته) توسط هر کشور، به عنوان مراعات‌کننده ضوابط، تضمین می‌شود.
در این میان با توجه به این که سیستم‌های مالی و بانک‌ها در صف اول و نیز آخر پول‌شویی هستند، گروه ولفسبرگ (Wolfsberg) متشکل از بانک‌های بزرگ توصیه‌های خاص سیستم‌های مالی را تنظیم نمود که آخرین تجدیدنظر آن در سال 2011 انجام گرفت. در جلسات کمیسیون بانکی اتاق بازرگانی بین‌المللی و بحث‌های مربوط به آن که به بررسی نحوه اجرای توصیه‌های گروه ولفسبرگ می‌پرداخت، روشن شد که توصیه‌های گروه ولفسبرگ تنها توسط بانک‌های بزرگ و نه بانک‌های کوچک و متوسط اجرا می‌شود. بنابراین در جلسه مشترکی متشکل از اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، گروه ولفسبرگ و انجمن بانکداران تامین مالی و تجارت (BAFT) تصمیم گرفته شد که رهنمود جامع و مشترک دیگری توسط سه سازمان فوق برای بانک‌ها تهیه شود تا بتوان از این طریق رعایت ضوابط را توسط همه بانک‌ها گسترش داد.
دبیر کمیسیون بانکی کمیته ایرانی ICC نیز با توجه به سوابق مطالعاتی، آموزشی و تالیف کتاب‌هایی که در این باره (کتاب مبارزه با پول‌شویی- چاپ ششم کمیته ایرانی ICC) داراست، به عنوان یکی از اعضای گروه مشترک انتخاب شد و رهنمودی را که تا کنون از طرف ICC اجازه انتشار یافته است برای استفاده جامعه بانکی کشور ترجمه نموده است.
مطالعه و رعایت این دستورالعمل که به دقت چگونگی روابط بانک با مشتری و نحوه انجام خدمات بانکی را روشن می‌کند به همه بانکداران، حقوق‌دانان و دست‌اندرکاران کسب و کار توصیه می‌شود و به نظر می‌رسد این رهنمود را باید مرجع اقدامات خود قرار دهند و به آن برای پذیرش در سیستم مالی بین‌المللی توجه ویژه نمایند.
کتاب «اصول تامین مالی تجاری» در قطع رحلی و در شمارگان 1200 نسخه به چاپ رسیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش خرید با دبیرخانه کمیته ایرانی ICC (شماره تماس 88306127) تماس حاصل نمایید.

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه