بستن

فروشگاه آوابوک فنی و مهندسی محیط رسوبی مخازن کربناته
- محیط رسوبی مخازن کربناته
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 2

محیط رسوبی مخازن کربناته

دکتر حسن امیری بختیار/مهندس مسعود شایسته

150,000 تومان 135,000 تومان
خرید دانلود پیش نمایش کتاب

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

حسن امیری بختیار و مسعود شایسته

سال انتشار

1392

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

270

تیراژ

1000

شابک

9786003460072

 

از مهم‌ترین طبقات سنگی موجود در قشر رسوبی پوسته زمین، سنگ‌های کربناته می‌باشند و اهمیت اینگونه سنگ‌ها از آنجا مشخص می‌گردد که بیش از 50% ذخایر هیدروکربوری شناخته شده دنیا اعم از نفت، گاز و میعانات گازی در سنگ‌های کربناته جای دارند. در ایران سنگ‌های کربناته بدلیل دارا بودن منابع هیدروکربوری و نیز ذخایر معدنی از جمله سرب، روی و آهن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. براساس مطالعات آماری مخازن نفتی ایران، بیش از 90% ذخایر نفت و گاز کشور ما در سنگ‌های کربناته قرار گرفته‌اند. علاوه بر این همان‌طور که اشاره گردید بسیاری از معادن سرب و روی، آهن و حتی طلا در ایران در سنگ‌های کربناته جای گرفته‌اند. مزید بر این سنگ‌های کربناته عمدتاً در بسیاری از موارد به عنوان سنگ‌های نما و تزئینی بکار می‌روند.

با عنایت به موارد فوق و نقشی که اینگونه سنگ‌ها در میزبانی ذخایر هیدروکربوری، مواد معدنی، آبهای زیرزمینی، چشمه‌های کارستی و نیز قرار گرفتن به عنوان بستر و پی بسیاری از سازه‌ها بعهده دارند، اهمیت و جایگاه ویژه آنها را در مطالعات زمین‌شناسی روشن می‌سازد. کتاب حاضر پس از شرح مختصری در ارتباط با اجزاء و رده‌بندی سنگ‌های کربناته و نیز تأثیر پدیده‌های دیاژنز از جنبه‌های مخزنی روی سنگ‌های مذکور، عمدتاً به بررسی محیط رسوبی سنگ‌های کربناته پرداخته است و در بخشی از کتاب به بررسی محیط‌های رسوبی مخازن کربناته در ایران نیز اشاره شده است.

در هر صورت محتوای این کتاب گامی فراتر در جهت آشنائی بیشتر با سنگ‌های کربناته بویژه در ایران که حجم بزرگی از منابع هیدروکربوری را در درون خود جای داده‌اند، محسوب می‌گردد. از این‌رو مطالعه این کتاب به دانشجویان گرامی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های زمین شناسی و اکتشاف نفت و نیز کارشناسان نفتی توصیه می‌گردد

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه