بستن

- حقوق اساسی تطبیقی
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

حقوق اساسی تطبیقی

دکتر بیژن عباسی

300,000 تومان 270,000 تومان
خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

دادگستر

نام مولف

بیژن عباسی

سال انتشار

1403

نوبت انتشار

7

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

283

تیراژ

200

شابک

9786002820679

کتاب حقوق اساسی تطبیقی

  حقوق اساسی به تنظیم قدرت دولت و تضمین و پشتیبانی از حقوق بنیادین ملت می پردازد. ما در این کتاب (حقوق اساسی تطبیقی) ، نخست به بررسی نظام تفکیک نسبی قوا یا نظام پارلمانی پرداخته و برای نمونه ، نظام های پارلمانی کشور های انگلستان ، آلمان و هند را مورد مطالعه قرار می دهیم (فصل نخست) .سپس نظام تفکیک مطلق قوا یا نظام ریاستی را که پس از نظام پارلمانی ایجاد شده است مورد بررسی قرار داده و در این باره به نظام ریاستی ایالات متحده ی آمریکا اشاره می کنیم (فصل دوم). در سال 1958 نیز نظام آمیخته ی تفکیک قوا یا نظام نیمه ریاستی -نیمه پارلمانی در فرانسه پایه ریزی شد .برای تبیین این گونه تفکیک قوا به بررسی ویژگی و نمونه های ایجاد شده ی آن در دنیا از قبیل فرانسه ، روسیه ، پرتغال و فنلاند می پردازیم (فصل سوم). سر انجام به نمونه ی نادر حکومت مجلس در سوئیس اشاره می کنیم (فصل چهارم).

 

قانون اساسی عرفی

در قانون اساسی عرقی، قواعد مربوط به قدرت سیاسی، انتقال و اعمال آن و حقوق و آزادی های ملت بر پایه رویه های الزام آور ناشی از رسوم و سنت ها به وجود آمده اند. قوانین اساسی  عرفی تا پایان سده ی هجدهم رواج داشتند، سپس در همه ی  کشورها جز انگلیس قوانین اساسی نوشته جایگزین آنها شدند.

 

حقوق بشر

انگلیسی ها نخستین کسانی بودند که متونی را درباره حقوق بشر وضع کردند. در این خصوص میتوان به منشور بزرگ(ماگنا کارتا) سال 1215، عریضه ی حقوق سال 1627، قانون هابئاس کورپوس سال 1679، مصوبه ی حقوق سال 1689 و همچنین قانون استقرار سال 1701، اشاره کرد.

 

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه