بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آوابوک کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه آوابوک حقوق کتب آزمونی و منابع کمکی دروس تخصصی حقوق بین الملل مسئولیت حمایت (تحول حاکمیت در پرتو جنبش‌های حقوق بشری)
 مسئولیت حمایت (تحول حاکمیت در پرتو جنبش‌های حقوق بشری)
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

مسئولیت حمایت (تحول حاکمیت در پرتو جنبش‌های حقوق بشری)

یداله عسگری

30,000 تومان
خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

میزان

نام مولف

یداله عسگری

سال انتشار

1396

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری شومیز
شابک

978-964-511-857-8.1

 مسئولیت حمایت (تحول حاکمیت در پرتو جنبش‌های حقوق بشری)

 

موضوع اصلی نظریۀ «مسئولیت‌حمایت»، سازش میان «مداخلۀ بشردوستانه» و «حاکمیت دولت‌ها» است. قصد طراحان نظریۀ مزبور این بود که راه حل جدید بر پایۀ سه نوع مسئولیت مکمل شامل: مسئولیتِ «پیشگیری»، «واکنش» و «بازسازی»، به مجادله‌های حقوقی در مورد مداخلۀ بشردوستانه پایان داده و میان اصل حاکمیت دولت‌ها و دغدغه جهانیِ امنیت و حقوق انسانی سازش برقرار کند. ولی در عمل تقابل ذاتی حاکمیت دولت و مسئولیت‌حمایت در نظام دولت‌محور اجتناب‌ناپذیر است. طبق نظریۀ جدید، مسئولیت محافظت از شهروندان در وهلۀ اول با خود دولت‌هاست و اگر دولتی نخواهد یا نتواند به وظیفه‌اش عمل کند، بر عهدۀ سایر کشورها و جامعۀ بین‌المللی است که در چارچوب ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در نظام بین‌الملل در قبال نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در هر نقطه از جهان مداخله کنند و عهده‌دار امنیت انسانی گردند.

در این کتاب، روند تکاملی حقوق بشر و زمینه‌های پیدایش نظریۀ مسئولیت حمایت از یک سو و فرایند تحول حاکمیت در عرصۀ داخلی و بین‌المللی از سوی دیگر، به صورت موازی مطالعه شده و چگونگی تأثیر و تأثر و میزان همبستگی آن دو مورد قضاوت قرار گرفته است. برای اینکه عمق تأثیر مسئولیت‌حمایت بر حاکمیت دولت‌ها و ابعاد حقوقی آن به درستی نشان داده شود و سرنوشت حاکمیت دولت و امکان دگرگونی نظام بین‌المللی دولت‌محور با نگرش علمی ارزیابی شود، ضمن تبیین بنیان‌های نظری، ماهیت و محتوایِ «مسئولیت‌حمایت»، سازوکارهای اجرایی و چالش‌های اجتناب‌ناپذیر آن در پرتو ساختار کنونی بین‌المللی مورد تحلیل قرار گرفته و در آخر چشم‌انداز فرسایش حاکمیت دولت‌ها و حرکت از نظام وابستگی به نظام همبستگی و دورنمایی از چیدمان پایه‌های نظم جدید «حکومت جهانی» تشریح شده است.

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه