بستن

فروشگاه آوابوک حقوق کتب کاربردی قتل عمد در آراء دادگاه‌های کیفری استان کرمانشاه
- قتل عمد در آراء دادگاه‌های کیفری استان کرمانشاه
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

قتل عمد در آراء دادگاه‌های کیفری استان کرمانشاه

‏‫محمدحسین صادقی یوسف نیازی

85,000 تومان 76,500 تومان

دسته بندی: کتب کاربردی

ناشر: میزان

خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

میزان

نام مولف

‏‫محمدحسین صادقی یوسف نیازی

سال انتشار

1395

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری شومیز
شابک

978-964-511-654-3

کتاب قتل عمد در آراء دادگاه‌های کیفری استان کرمانشاه

  در کتاب حاضر که حاصل پنج سال حضور و تجربه راقم این سطور در دادگاه کیفری استان کرمانشاه است سعی شده منتخبی از آراء دادگاه کیفری استان کرمانشاه در رابطه با جرم قتل عمد که در سال‌های 85-90 صادر شده است جمع‌آوری شود و با انتشار آن به تبیین تفسیر قضایی از قوانین در دادگاه کیفری استان که همانا منشاء پیدایش رویه قضایی و عرف دادگاه‌هاست پرداخته می‌شود و زمینه‌ای است جهت گردآوری آراء در سایر موضوعات برای ایجاد رویه قضایی منسجم، عرف دادگاه‌ها بستر پدیداری رویه قضایی است و هنگامی مستعد رویش می‌شود که یک نظریه‌ای برداشت از مواد قانونی بر پایه‌ی منطق و مفهوم خاصی شکل بگیرد و هدف عدالت گستری را دنبال کند و همچنین در مقام عمل و از جنبه کاربردی از پشتوانه علمی نیز برخوردار باشد.
به گفته زنده‌یاد دکتر کاتوزیان: «آشکارترین محل جلوه عدالتِ قانون، همین رویه قضایی است و عنصر اصلی رویه قضایی هم رأی دادگاه است. (مقدمه علم حقوق ـ ص 190).
حکمت تدوین و جمع‌آوری این مجموعه؛ دستیابی به آرایی است که موجب شده «آنچه در قوانین خشک و بی‌روح آمده و نشانگر عدالت صوری بوده را با مصادیق زنده و واقعیات اجتماعی مورد انطباق قرار داده و در واقع با فاصله گرفتن از چهره نظری عدالت، وجوه علمی و کاربردی قوانین را در امر قضاوت نمایان سازد، تا همانا نقائض عدالت توزیعی را در مرحله تقنین جبران کند به عدالت اصلاحی که از وظایف اساسی دادرس جهت تحققِ عدالت قضایی است، برسد و متناسب با الزامات قانون و در نظر گرفتن واقعیات اجتماعی، برای تحقق هدف قانون باشد که این همان عدالت حقیقی است که اجرای آن بر عهده دادرس دادگاه است.»
از سال 1821 در فرانسه آراء دادگاه‌ها در قالب مجموعه‌هایی منتشر می‌شود. (دکتر کاتوزیان ـ سهم عدالت در قضاوت ـ منتشر شده در مجله حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ... ـ زمستان 1382 ـ ص 373). اما در نظام حقوقی ایران به دلیل تبعیت از نظام حقوق نوشته مرجع مشخصی برای شناسایی، ثبت و ترویج رویه و عرف محاکم پیش‌بینی نشده است. انتشار چنین مجموعه‌ای می‌تواند به‌عنوان یک کتاب دادگستری و یک کتاب دادرسی (به نقل از دکتر کاتوزیان ـ همان ـ ص 372) راهنمای مناسبی برای قضات، وکلا و دانشجویان رشته حقوق باشد.
و زمینه ارزیابی، تحلیل و نقد علمی آراء از منظرهای مختلف مشتمل بر آیین دادرسی کیفری، اصول مرتبط با جرم‌یابی، قواعد دادرسی عادلانه، ضوابط مربوط به حقوق جزای عمومی و اختصاصی، جرم‌شناسی فراهم شود.

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه