بستن

- حقوق بیمه
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 1

حقوق بیمه

دکتر ایرج بابائى

140,000 تومان 126,000 تومان
دسته بندی: حقوق  > کتب کاربردی

ناشر: سمت

مولف: دکتر ایرج بابائى 

  •  خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتب حقوقی انتشارات کتاب آوا

  • دانلود رایگان بخشی ازکتابهای حقوقی pdf

خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

سمت

نام مولف

دکتر ایرج بابائى

سال انتشار

1402

نوبت انتشار

20

قطع کتاب وزیری شومیز
شابک

978-600-02-0464-8

کتاب حقوق بیمه 

حقوق بیمه چیست

زندگی، سلامت و دارایی افراد همواره در معرض حوادث و بلایای طبیعی قرار دارد. بیم از خسارات ناشی از این حوادث ، انسانها را به مقابله و تمهید راههای پیشگیری و جبران خسارات احتما لی فرا خوانده و در طول حیات بشری متناسب با نحوه زندگی و ساختار اجتماعی ، وسا یل و ابزار مختلفی به این منظور به کار گرفته شده است . انتخاب واژه بیمه در زبان فارسی نیز متوجه بیم از حادثه و خسارت بوده، ولی در زبانها ی انگلیسی ، فرانسه  و عربی  در نام گذاری این تأسیس به جای بیم به تأمین و امنیت ناشی از آن توجه شده است.
در عصر زندگی روستا یی، که اساس روابط اجتماعی بر کانون خانواده و قبیله بنا نهاده شده بود، در هنگام ورود خسارات جانی یا مالی به هر یک از اعضا، همه قبیله با همیاری و تحمل بخشی از خسارات ، به مقابله با آن می پرداختند. این مکانیزم در صو رتهای گوناگونی جلو ه گر می شد: کمک و دستگیری از کار افتاد گان (در اثر پیری یا حوادث )، تکفل خانواده ها یی که سرپرست خود را از دست می دادند،
کمکهای مختلف به مال باختگان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی، پرداخت دیه درصورتی که عضو قبیله مسئول خسارات وارد به ثالث بود... .

 

تعریف بیمه

بیمه را میتوان از دیدگاه  حقوقی و عملیاتی تعریف نمود. بنابر تعریف حقوقی:

بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد میکند که در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارد بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار، وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه میشود موضوع بیمه نامند.

 

انواع بیمه

  1. بیمه خسارت
  2. بیمه اشخاص

 

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه