بستن

- میان بر اصول فقه
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

میان بر اصول فقه

وحیده بستان سرا

180,000 تومان 162,000 تومان

دسته بندی: دروس تخصصی > اصول فقه 

ناشر: آوا

مولف: وحیده بستان سرا

 

ویژگی کتاب حاضر:

  • محشای کم حجم برای یادگیری اصول فقه
  • بیان تمامی مطالب اصولی در قالب جدول بندی و نمودار
  • منبعی برای مرور سریع +تکرار++تفهیم مفاهیم اصولی
  • طراحی سوالات  شبیه ساز آزمون وکالت
  • تطبیق 75 درصدی با آزمون وکالت از دید پذیرفته شدگان
  • راهنمایی جهت استنباط و گاه حفظ و تسلط روی مباحث پر تکرار آزمونی
خرید دانلود پیش نمایش کتاب

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

وحیده بستان سرا

سال انتشار

1401

نوبت انتشار

4(اول از انتشارات آوا)

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

266

تیراژ

300

شابک

9786003467033

کتاب میان‌بر اصول فقه/ نویسنده وحیده بستان‌سرا

یکی از دروس آزمون وکالت که از اهمیت به سزایی برخوردار است، درس اصول فقه می‌باشد. اصول فقه در واقع پایه‌ی استدلالی و استنباطی داوطلب را تقویت می‌نماید. قطعاً شما دوستان عزیز کتاب‌های مختلفی درباره‌ی اصول فقه کاربردی  یا اصول فقه به زبان ساده مطالعه کردید، اما  حتی با مطالعه‌ی این کتاب‌ها هنوز دید مثبتی به درس اصول ندارید و همچنان از این درس رویگردان هستید!!!

حال سوال این است؛ چرا با اینکه دروسی مانند مدنی و یا بعضاً جزا هم که مفهومی و استنباطی هستند را به اندازه‌ی اصول غیرقابل فهم نمی‌دانید؟

به نظر خود شما علت این امر چیست؟!

نکته‌ی اصلی اینجاست که داوطلبان آزمون‌های حقوقی درس اصول فقه را درسی انتزاعی و غیر قابل کاربرد می‌دانند، اما باید خدمت شما چند نکته را یادآور شویم :

  اولاً ؛ به همین سادگی که مقدمه‌ی این کتاب را مطالعه می‌کنید و از این جملات ساده عبور می‌کنید اصول را نیز به همین سادگی می‌توانید بیاموزید؛ فقط کافیست بدانید علم اصول درسی کاربردی در آینده‌ی شغلی شما خواهد بود نه درسی نامأنوس و بدون کاربرد که فقط مختص  طلبه‌ها یا دانشجویان فقه باشد!!!

ثانیاً ؛ همان طور که شما در درسی مثل ریاضی فرمول را می‌آموزید و مسأله‌های متفاوتی را بر پایه‌ی آن فرمول حل می‌کنید در درس اصول فقه هم نیاز است، فرمول را آموزش ببینید و در تمامی مسائل و مثال‌ها پیاده کنید و برعکس تصورتان نیاز نیست، صفر تا صد تمامی مثال‌ها را حفظ کنید، بلکه کافیست راه درست استنباط کردن را بیاموزید و آن زمان است که اصول فقه در شغل و حتی زندگی روزمره شما کاربردی می‌شود و راه گشا.

ثالثاً؛ با اینکه تأکید ما بر این است که روش استنباط و استدلال و پیاده کردن فرمول را بیاموزید، اما باید به این نکته هم توجه کنید که در درس اصول فقه نیز مانند سایر دروسی که شما از دوران دبستان تا دانشگاه مطالعه کردید، ابتدا باید سعی کنید مفاهیم را به زبان ساده بیاموزید، سپس با واژگان علمی و تخصصی این علم تطبیق دهید و لزوماً در این  راه  باید  برخی واژگان و  اصطلاحات تخصصی را حفظ کنید؛  پس  اصول درسی مفهوم محور همراه با حفظ برخی اصطلاحات  و واژگان است و هر دو جنبه باید در کنار هم یادگرفته شوند؛ لذا شما از اینکه برخی  اصطلاحات  را بارها و  بارها  تکرار و حفظ می‌کنید  و گاهی  نیز فراموشتان می شود، نباید نگران باشید، و بدانید این فراموشی در برخی مسائل اصولی امری کاملاً طبیعی است، که دانستن آن باعث آشتی شما با درس شیرین و دوست داشتنی اصول فقه است.

در نهایت شما وقتی  مفاهیم و ریشه‌های اصول فقه را آموختید، می‌بینید که در عرصه‌های مختلف زندگی اصول فقه جاری و ساری است. به طور مثال شما همیشه  دوستان  صادق  و عادل خود را بعد از مدت‌ها یا سال‌ها هم که بینید، همچنان مانند سابق یقین به عدالت و صداقت آن‌ها  دارید.  همین حکم دادن شما به بقای عدالت دوستانتان در علم اصول فقه، اصل استصحاب نامیده می‌شود.

در نهایت اگر به سادگی سعی در فهم اصول و تطبیق آن با مباحث اطرافمان داشته باشیم، قطعاً در شغل‌های حقوقی هم این علم برایمان کاربرد خواهد داشت.

در کتاب حاضر ابتدا تعریفی ساده از مباحث ارائه و سپس تعاریف ساده را با زبان اصولیین همچون علامه مظفر (که منبع طرح سوال هستند) تطبیق داده ایم و تلاش کردیم مباحث اصولی را به شکل جدول بندی  برای مرور دائم در طول برنامه‌ی هفتگی مطالعه داوطلبان و برای جمع بندی هفته‌های آخر منتهی به آزمون اصلی بیاوریم. در نگارش این کتاب از روش آموزشی مطالعه معکوس، استفاده نموده ایم، یعنی برخی نکات در خود متن و شرح کتاب نیست، بلکه در قالب تست‌های شبیه سازی شده با آزمون وکالت، آموزش داده شده است، به طوریکه داوطلب با مطالعه اصول و چهارچوب کتاب می‌تواند، فرمول آموزش داده شده را در تستهای جدید و بدیع پیاده نماید و اینگونه ضمن آموزش برخی مطالب از طریق تست زنی آماده‌ی پاسخگویی به هرنوع سوالی در آزمون وکالت می‌شود

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه