بستن

فروشگاه آوابوک عمومی دانش خانواده و جمعیت
- دانش خانواده و جمعیت
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 2

دانش خانواده و جمعیت

سیف‌الله گلیجانی‌مقدم

100,000 تومان 90,000 تومان
دسته بندی: عمومی 

ناشر: کتاب آوا

مولف: سیف‌الله گلیجانی‌مقدم

خرید دانلود پیش نمایش کتاب

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

سیف‌الله گلیجانی‌مقدم

سال انتشار

1393

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

240

تیراژ

1000

شابک

9786003461017

کتاب دانش خانواده و جمعیت

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های جوانان، ازدواج و تشکیل خانواده‌ای صمیمی با نشاط و پایدار است. سلامت جامعه نیز وابسته به ایجاد خانواده‌های مستحکم، امیدوار و پویاست. در اصل ده قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همة قوانین و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی‌ باشد.

بی‌گمان آسان‌سازی ازدواج و استواری خانواده با آموزش جوانان در آستانه ازدواج محقق می‌گردد. از این رو قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 1384 آموزش عالی را موظف ساخت تا «‌به طرح مباحث مربوط به چگونگی تشکیل خانواده، روش‌ها و آداب همسر گزینی و ازدواج آسان و شرعی بپردازد». طی پیرو این مصوبه، شورای عالی جوانان در سال 1386 تصویب نمود. «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی موظف‌اند با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نسبت به طراحی مباحث مربوط به چگونگی تشکیل خانواده و روش‌ها و آداب همسر‌گزینی به منظور ازدواج پایدار در محتوای دروس آموزش عالی اقدام نمایند.»

پس از دیدگاه قرآن و شریعت و نبوت و امامت، ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت حیات اجتماعی و بستر آرامش و رشد و شکوفایی وجود انسان است و غایت زوجیت احساس ماندگار آرامش و تجربه خوشبختی است. هر جوان فهیم و رشدیافته‌ای که قابلیت زوجیت را می‌یابد، شایسته و بایسته آنست که در اولین فرصت زوج همدل و آرامشگر و هوشمند و متعهد خود را برگزیند و ادامه حیات پر برکت خود را با همسری همدل و همدلی دل آرام با احساسی از آرامش و خوشبختی حقیقی تجربه نماید.

هرگونه تعویق عمدی و تأخیر ناصواب در زوجیت به هنگام جوانان لایق می‌تواند عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. متأسفانه در جامعه امروز ما، علت اصلی تعویق و تاخیر در زوجیت به هنگام جوانان پیش از آن که بُعد اقتصادی داشته باشد، ریشه در باورهای فرهنگی دارد، به سخن دیگر اصلی‌ترین مانع زوجیت مطلوب و به هنگام جوانان را می‌توان در نظام باورها، باز‌خوردهای خانواده و مسئولان جامعه به ویژه دست‌اندر‌کاران و کارگزاران فرهنگی نظام نسبت به این مهم جستجو نمود.

و همه سخن اینست که برای زوجیت دو جوان سالم، صالح، پویا، با کفایت، متعهد و مسئولیت پذیر به رغم کمی بضاعت آنها در امکانات مادی از هیچ کوششی نباید فروگذار بود. بدیهی است اصل زوجیت را نباید با تشکیل زود هنگام و بلافاصله زندگی مشترک به صورت مستقل و مجزا که متضمن تعهدات مالی است مترادف دانست حقیقت اینست که ازدواج به هنگام داوطلبان زوجیت از مهم‌ترین مسائل فرهنگی و اجتماعی جهان معاصر است. تلاش برای هموار کردن این فریضه، پرثواب ترین عمل محسوب می‌گردد، بر همة فرهیختگان جامعه، اساتید حوزه و دانشگاه، مسئولان وکارگزاران فرهنگی- اجتماعی جامعه اسلامی ایران فرضی است که با اندیشه و تلاش مستمر، بهتر ازدواج مطلوب و پایدار جوانان بصیر و هوشمند ایران اسلامی را با شعار "انتخاب دقیق"، "عروسی آسان"  فراهم نم

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه