بستن

فروشگاه آوابوک فنی و مهندسی تحلیل و تفسیر نمودارهای چاه
- تحلیل و تفسیر نمودارهای چاه
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

تحلیل و تفسیر نمودارهای چاه

جمز براک

360,000 تومان 324,000 تومان

دسته بندی: فنی و مهندسی

ناشر: آوابوک

  • شامل سرفصل درس تحلیل و تفسیر قدم به قدم نمودارهای چاه
خرید

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

جمز براک

مترجم

محمد کمال قاسم العسگری

سال انتشار

1396

نوبت انتشار

2

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

442

تیراژ

1000

شابک

9786003460096

تحلیل و تفسیر نمودارهای چاه

هدف اصلی از تدوین این کتاب، تحلیل و تفسیر نمودارهای چاه پیمایی است.

وقتی برای اولین بار به تحلیل و تفسیر نمودارها پرداختم، متوجه شدم که هیچ نمی‌دانم. زیرا تحلیل و تفسیر نمودارها صرفا یک علم با اصول موضوعه‌ی مشخصی نیست. اگر تمایل به یادگیری تحلیل و تفسیر نمودارها دارید، پیشنهاد می‌شود که درابتدا از مطالب ساده شروع کنید و اگر چیزی متوجه نشدید، در فکر خود آن را برای مدتی نگهدارید و بعدا به آن مراجعه کنید.

تحلیل نمودارها یک تصور پیچیده و مفهومی خاصی دارد. هر نمودار قادر است فقط جزئ کوچکی از تحلیل را نشان دهد. به مرور که این کتاب را مطالعه می‌کنید متوجه خواهید شد که مراحل تحلیل و تفسیر باید قدم به قدم تکمیل شود.

لذا این کتاب به صورت مرحله به مرحله تنظیم و تدوین شده است. در مرحله اول، سعی شده که زبان نمودار بیان گردد. مرحله دوم، اصول موضوعه و مفاهیم نمودارها بررسی شده‌اند. مرحله سوم، نمودارها بطور جداگانه مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته‌اند. مرحله چهارم، سعی بر این بوده است که با تلفیق نمودارها تحلیل و تفسیر مفهومی از آن‌ها به دست آید. در مرحله پنجم، با استفاده از نمودارهای کمکی و نمودارهای عرضی به تحلیل و تفسیر پدیده‌های درون چاهی پرداخته شده است.  بر اساس این تدوین و تنظیم، دانشجویان و علاقمندان این آمادگی را پیدا خواهند کرد که با تمرین و قدم به قدم به تحلیل و تفسیر نمودارها به پردازند.

به مرور که این کتاب را مطالعه می‌کنید متوجه خواهید شد که بعضی روش‌ها کارایی خوبی دارند و برخی کارایی کافی و لازم را ندارند و این کاملا به ناحیه مورد مطالعه وابسته است. البته کیفیت نمودارها و داده‌ها بسیار مهم است. وقتی متوجه شدید که یک روش برای یک ناحیه کارایی خوبی دارد ازآن استفاده کنید، ولی متوجه باشید که همین روش ممکن است برای ناحیه دیگری که از نظر ظاهری نیز مشابه است، کارایی کافی را نداشته باشد. به همین منظوراین کتاب روش‌های گوناگونی را تجربه کرده است تا بهترین آن‌ها را در تحلیل و تفسیر به کار گیرد.

از فصل اول تا ششم اصول موضوعه‌ی تحلیل و تفسیر نمودارها مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در فصل ششم با تلفیق نمودارها به تحلیل و تفسیر بعضی از آن‌ها پرداخته شده است. در فصل هفتم، نمودارهای هسته‌ای در نواحی مخزنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند. در فصل‌های هشتم و نهم نموداری عرضی و تخلخل مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته‌اند. در فصل دهم نمودارهای عرضی و کانی شناسی بررسی شده‌اند. فصل یازدهم به تراوایی و کاربرد نمودارها در تحلیل و تفسیر دینامیکی مخزن اختصاص یافته است. در فصل دوازدهم، فن‌آوری‌های جدید در تحلیل و تفسیر نمودار‌ها به کار گرفته شده‌اند. فصل سیزدهم، مربوط به شناسایی نواحی شیل دار سنگ مخزن است که با استفاده از نمودارها، نوع شیل‌ها، انواع کانی‌های رسی و در صد آن‌ها در شیل‌ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. این کتاب از یک طرف نقطه عطفی در تصحیح و تعیین پارامترهای پتروفیزیکی مخازن محسوب می‌شود و از طرف دیگر می‌توان نواحی خطرساز مناطق حفاری را مشخص نمود.

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه