بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه آوابوک کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه آوابوک حقوق کتب دانشگاهی سایر کتب دانشگاهی شروط خاص ضمن عقد نکاح (با نگاهی به حقوق کشورهای مصر و فرانسه)
  شروط خاص ضمن عقد نکاح (با نگاهی به حقوق کشورهای مصر و فرانسه)
  • تعداد کل امتیازات ثبت شده : 0

شروط خاص ضمن عقد نکاح (با نگاهی به حقوق کشورهای مصر و فرانسه)

محمدتقی جلالیان

52,000 تومان

  زناشویی - قوانین و مقررات - ایران
زناشویی - قوانین و مقررات - مصر
زناشویی - قوانین و مقررات - فرا

خرید دانلود پیش نمایش کتاب

مشخصات کلی

نام ناشر

کتاب آوا

نام مولف

محمدتقی جلالیان

سال انتشار

1399

نوبت انتشار

1

قطع کتاب وزیری شومیز
تعداد صفحه

248

تیراژ

2000

شابک

9786003465916

  شروط خاص ضمن عقد نکاح (با نگاهی به حقوق کشورهای مصر و فرانسه)

ازدواج یا به عبارتی برقراری عقد نکاح بین زوجین سنگ زیرین و اساسی‌ترین‌ موضوع هـر جـامعه‌ای را تشکیل می‌دهد و مقصود ازآن، استمرار و بقای نسل بشری در خلال رابطه‌ای مقدس است. عقد نکاح در شریعت‌ اسلام دارای اهمیت و جایگاهی‌ خاص‌ است‌. آنچه باعث تمایز این عقد از سایر عقود و معاملات می‌شود عمدتا ناشی از هدف و موضوع عقد نکاح و افرادی است که در انعقاد آن نقش دارند، عقد نکاح نطفه اولیه تشکیل یک اجتماع است و هرچه انعقاد و پایداری آن صحیح تر و پایدارتر باشد جامعه نیز از سلامت لازم برخوردار خواهد بود. در هر یک از جوامع انسانی حفظ فرهنگ و سنن ملی و صیانت از تمدن و سوابق تاریخی از یک سو، و نیل به پیشرفتهای مادی و معنوی در هر یک از ابعاد زندگی فردی و اجتماعی از سوی دیگر، بستگی به چگونگی تشکیل خانواده و نحوه حراست و پاسداری از حریم آن خواهد داشت.

وجود همین نقش انکار ناپذیر است که قانونگذاران در کشورهای مختلف را بر آن داشته تا در مقام وضع قانون جهت تنظیم روابط حقوقی افراد جامعه، آن هنگام که پا در حریم «نهاد حقوقی اجتماعی خانواده» می‌گذارند با احتیاط در این وادی گام نهند و با ظرافت و دقتی زایدالوصف قواعد و احکام مربوط به آن را تدوین و تنظیم کنند.در بند 3 از ماده 16 اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌خوانیم: «خانواده رکن طبیعی و اساسی اجتماع است و حق دارد از حمایت جامعه و دولت بهره‌مند شود.»

در این رساله سعی شده ضمن نگاهی به حقوق سایر کشورها، مطالعه ای تطبیقی از حقوق خانواده و بررسی میزان اعتبار اراده‌های طرفین در شروطی که زوجین می‌توانند در حین انعقاد نکاح بر یکدیگر شرط نمایند درکشورهای مصر و فرانسه (کشوری اسلامی و نزدیک به قواعد شرعی ما و کشوری متفاوت از نقطه نظرات مختلف با حقوق و مبانی دینی کشور ایران) پرداخته شود. در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است:«خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسان است و توافق عقیدتی و آرمانی در تشکیل خانواده که زمینه ساز اصلی حرکت تکاملی و رشد یابنده انسان است اصل اساسی بوده و فراهم کردن امکانات جهت نیل به این مقصود از وظایف حکومت اسلامی است.» و بر همین مبنای مهم، در اصل دهم قانون اساسی مقرر گردیده: «... همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی‌ها باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی برپایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.» به همین دلیل است که عقد نکاح در کشور ایران به عنوان نقطه آغازین تشکیل جامعه، مقام و منزلتی ویژه در میان سایر عقود دارد به گونه ای که در مقام انعقاد این عقد و تعیین آثار آن یعنی تعهدات و تکالیفی که برای طرفین به بار می‌آورد و اراده و حدود آزادی اراده اشخاصی که در شکل گیری آن دخالت دارند، نقشی کمتر در مقام مقایسه با سایرعقود- حتی عقود مغابنه ای- ایفاء می‌کند. به دیگر سخن اصول مهم حقوقی استقلال و حاکمیت اراده و  آزادی قراردادها در حوزه قلمرو عقد نکاح خصوصا، و حقوق خانواده عموما، از قدرت تاثیر عمل کمتری برخوردارند. این محدودیت اراده افراد نه تنها ناظر بر شرایط انعقاد و تعیین آثار عقد نکاح است بلکه طرق انحلال آنرا نیز شامل شده به گونه ای که موجبات انحلال عقد نکاح هم از نظر کمیت و هم از نقطه نظر کیفیت تا حدودی محدود و محصور می‌باشند. این امور همانگونه که خواهیم پرداخت، در کشور فرانسه به میزان کمتر و در کشور مصرنیز با سخت گیری هایی همراه است

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه